ZAVRŠNA KONFERENCIJA PROJEKTA

O projektu | Događanja | Edukativni sadržaj | Za polaznike | Partneri | Kontakt
U srijedu, 7.7.2021. održana je završna konferencija projekta "Važnost prevencije glaukoma" na kojoj su predstavljeni ostvareni rezultati. Zbog trenutne epidemiološke situacije konferencija je održana online putem Zoom platforme. Projekt provode Poliklinika Lacrima i Zavod za javno zdravstvo Zadar. Projekt je financiran u 100% iznosu sredstvima iz Europskog socijalnog fonda u sklopu „OP Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020“. Njegova vrijednost je 904.441,71 HRK. Provedba projekta započeta je 11.2.2020.
Prisutne sudionike pozdravila je u ime Zavoda za javno zdravstvo Zadar Ljilja Balorda, dr. med. univ. mag. sanit. publ. spec. javnog zdravstva, voditeljica Službe za javno zdravstvo, te istakla: „Broj oboljelih od glaukoma je u porastu jer imamo i sve veći broj starijih osoba u populaciji. Prema podacima obiteljskih liječnika u Zadarskoj županiji prijavljeno je oko 3000-4000 osoba oboljelih od glaukoma od čega je 76% starije od 65 godina.“
Prim. dr. sc. Samir Čanović, dr. med. specijalist oftalmologije iz Poliklinike Lacrima u svom izlaganju istakao je cilj ovog projekta te predstavio ostvarene rezultate. Oboljeli od glaukoma, posebice pripadnici starije životne dobi, imaju teškoća prilikom obavljanja svakodnevnih aktivnosti. Oštećenje vida i sljepoća (do čega dovodi glaukom) rezultiraju nižom kvalitetom života jer se kod oboljelih često javlja depresija, povećana razina stresa te povećano nezadovoljstvo. Zbog toga ova bolest značajno opterećuje zdravstveni sustav u vidu troškova liječenja, bolovanja, rehabilitacije, ali i obitelji oboljelih i društvo u cjelini.
U postizanju poboljšanja kvalitete života oboljelih od glaukoma te u njegovoj prevenciji i ranom otkrivanju ključnu ulogu imaju zdravstveni djelatnici naročito liječnici obiteljske medicine. Zbog toga je cilj ovog projekta bio je unaprjeđenje znanja i vještina zdravstvenih djelatnika i zaposlenika zdravstvenih ustanova u području promocije zdravlja i prevencije glaukoma.
Tijekom ovog projekta educirano je 5 edukatora u 16 aktualnih tema vezanih za glaukom - njegovu prevenciju i liječenje, a stečena znanja edukatori su integrirali u program edukativnih radionica namijenjenih zdravstvenim djelatnicima u ruralnim i najudaljenijim dijelovima Zadarske županije (Benkovac, Gračac, Obrovac, Preko na otoku Ugljanu i Sali na Dugom otoku). Održano je 25 radionica na kojima je educiran 81 zdravstveni djelatnik.
Teme radionica su bile:
1. Glaukom „tihi kradljivac vida“ (uvod u problematiku glaukoma)
2. Glaukom i metoda screeninga
3. Dijagnostičke i terapijske mogućnosti kod oboljelih od glaukoma
4. Kvaliteta života pacijenata oboljelih od glaukoma
5. Važnost suradljivosti u medikamentoznoj terapiji glaukoma.
U sklopu projekta nabavljena je i oprema koja će se koristiti i za buduće edukacije: biomikroskop sa sustavom digitalne kamere i aplanacijskim tonometrom te uređaj za mjerenje
intraokularnog tlaka. Uspostavljena je i web stranica na kojoj su dostupni edukativni materijali na temu glaukoma izrađeni u sklopu projekta (brošura i letak).
Dr. Čanović je zaključio: „Zahvaljujući ovom projektu educirani zdravstveni djelatnici upoznati su s najsuvremenijim metodama u prevenciji glaukoma i promociji zdravlja, a stečena znanja moći će dalje prenositi kolegama, a unaprjeđene vještine primjenjivati u praksi i radu s pacijentima čime će se utjecati na učinkovitije dijagnosticiranje glaukoma, smanjenje broja komplikacija te poboljšanja kvalitete života oboljelih.“