O projektu MicroDrink
Naziv projekta: Capacity building for management and governance of MICROplastics in DRINKing water resources of Danube Region/Izgradnja kapaciteta za rukovođenje i upravljanje MIKROplastikom u izvorima pitke vode u Dunavskoj regiji
Akronim projekta: MicroDrink
ID Operacije: DRP0200442
Program: Danube Region Programme - first call (Program transnacionalne suradnje dunavske regije 2021. – 2027. - 1. poziv) DRP
Prioritetna os: A greener, low-carbon Danube Region
Specifični cilj: Sustainable, integrated, transnational water and sediment management in the Danube River Basin ensuring good quality and quantity of waters and sediment balance
Ukupna vrijednost projekta: 2.351.480,00 EUR
Intenzitet potpore: 80%
Proračun Zavoda za javno zdravstvo Zadar: 136.000,00 EUR
Trajanje projekta: 1/2024-6/2026
Mrežna stranica projekta: MicroDrink WEB PAGE
Društvene mreže: MicroDrink - Facebook
Vodeći partner: Hrvatski geološki institut
Projektni partneri:
- Zavod za javno zdravstvo Zadar
- Sveučilište u Ljubljani (Univerza v Ljubljani, Slovenija)
- Javno poduzeće Kovod Postojna, vodovod, kanalizacija, d.o.o., Postojna (Javno podjetje Kovod Postojna, vodovod, kanalizacija, d.o.o., Postojna, Slovenija)
- Sveučilište u Erlangenu (Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg, Njemačka)
- Agencija za zaštitu okoliša Austrija (Umweltbundesamt GmbH, Austrija)
- T.G. Masaryk institut za istraživanje voda (Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka, v.v.i., Češka)
- Eurofins (Eurofins Analytical Services Hungary Kft, Mađarska)
- Sveučilište u Beogradu, Rudarsko-geološki fakultet (Univerzitet u Beogradu, Rudarsko-geološki fakultet, Srbija)
- Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine (Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH, Bosna i Hercegovina)
- Javno poduzeće „Drugi oktobar“ Vršac (Javno komunalno preduzeće „Drugi oktobar“ Vršac, Srbija)
Opis projekta:
Projekt MicroDrink, odobren u prvom pozivu Interreg programa transnacionalne suradnje dunavske regije 2021.-2027., započeo je u siječnju 2024. godine. Projekt vrijedan 2.351.480,00 € sufinanciran je od strane Interreg programa i Europske Unije. Predvođen Zavodom za hidrogeologiju i inženjersku geologiju Hrvatskog geološkog instituta kao vodećim partnerom, projekt će se implementirati kroz dvije i pol godine, tijekom čega će blisku suradnju ostvariti 11 projektnih i 19 pridruženih partnera iz 9 zemalja (Austrija, Bosna i Hercegovina, Češka, Hrvatska, Mađarska, Njemačka, Slovenija, Srbija, Crna Gora).
U fokusu projekta je sveprisutan i rastući problem mikroplastike u vodnim resursima korištenima za vodoopskrbu. Na području Europe svake godine se u okoliš ispusti stotine tisuća tona mikroplastike, čija je pojava zabilježena u svim pritokama i rijeci Dunav. Izloženost mikroplastici posljedično može uzrokovati (eko)toksične poremećaje u izloženim organizmima, a nedostatak standardiziranih metoda uzorkovanja, praćenja i regulacije u vodi za piće predstavlja jedan od ključnih izazova za zemlje dunavske regije. Međunarodna suradnja je od izrazite važnosti s obzirom da onečišćenje mikroplastikom ne poznaje administrativne granice. MicroDrink projektom osnažit će se suradnja javnih uprava, vodoopskrbnih subjekata i znanstvene zajednice, te odnosi zemalja dunavske regije.
Istraživanja mikroplastike u vodnim resursima korištenima u vodoopskrbi provest će se na 9 pilot područja u 8 zemalja. Hrvatsko pilot područje nalazi se u Gorskom kotaru gdje će se u suradnji s vodocrpilišnom stanicom Iševnica određivati količina čestica mikroplastike u vodi izvora Kupice koji se koristi za vodoopskrbu većeg dijela regije. U svrhu unaprjeđenja razine znanja o mikroplastici, MicroDrink će izraditi online bazu podataka sa sveobuhvatnim pregledom metoda uzorkovanja, laboratorijskih instrumenata i analitičkih postupaka. Projektom će se uspostaviti temelji budućih aktivnosti praćenja mikroplastike i pridonijeti učinkovitoj provedbi recentnih izmjena EU Direktive o vodi za piće koje se odnose na obvezu praćenja mikroplastike.